Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles spaniel a King Charles spaniel tvořili původně jedno plemeno, jsou známí už ze 16. století a původně se nerozlišovali podle velikosti ani podle délky čumáčku, určující bylo pouze vybarvení. Byli chováni na anglickém královském dvoře, oblíbily si je královny Alžběta I. i Marie Stuartovna. Největší obliby malí španělé dosáhli za králů Karla I. a především Karla II., který si raději hrál se smečkou svých malých barevných psíků než aby se věnoval vladařským povinnostem. Podle výsad, které udělil kavalírům, mohou i v současnosti tito psi jako jediné plemeno vstoupit do budovy anglického parlamentu.

V 18. století začali být oblíbení psi se zkráceným nosem, z nich vzniklo plemeno King Charles spaniel. Ke konci 19. století byl zpětně vyšlechtěn původní pes krále Karla II. a aby se odlišil od kingů, pojmenovali ho Cavalier King Charles spaniel na počest kavalírů, kteří v občanské válce  v 17. století bojovali na straně krále Karla I.

Kavalíři jsou malí psíci, jeich hmotost se pohybuje mezi 6 až 8 kg. Chovají se čtyři barevné rázy : black and tan (černý s přesně rozmístěnými tříslovými znaky), ruby (červený), blenheim (kaštanové znaky na bílém podkladu), tricolor (bílá, černá s tříslovými znaky).

Kavalír je malý rarášek, miluje hru a pohyb. Je nebojácný, dobrý hlídač a veliký mazel. Je inteligentní, veselý. Je to prostě ideální domácí mazlíček.